Odsłonięcie pięciu nowych gwiazd na Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu!

Odsłonięcie pięciu nowych gwiazd na Alei Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu!

Rokrocznie, Miasto Opole we współpracy z Fundacją Stolicy Polskiej Piosenki, dokonuje ewolucji Alei Gwiazd na Rynku poprzez dodatki nowych odlewów z brązu. W tym roku będzie to aż pięć gwiazd, które zaplanowano do odsłonięcia w sobotę, 1 czerwca, co pół godziny. Na mieszkańców Opola czeka więc muzyczny maraton.

Uroczystość zostanie rozpoczęta o godzinie 11:00 poprzez odsłonięcie gwiazdy dla zespołu PIERSI. Zespół ten od roku 2013 występuje we wspólnym składzie z Adamem „Asanem” Asanowem i kojarzony jest z popularnymi hitami takimi jak „Bałkanica”, które charakteryzuje stylistyka pop-rocka oraz folku.

O kolejne pół godziny później, na Rynku pojawi się Marek Biliński – polski twórca muzyki elektronicznej oraz multiinstrumentalista korzystający z elektronicznych instrumentów klawiszowych. Twórczość Marka Bilińskiego można usłyszeć zarówno w filmach kinowych i telewizyjnych (np. Przyjaciel wesołego diabła i Bliskie spotkania z wesołym diabłem), jak i teleturniejach – Koło Fortuny, Gali Wręczenia Nagród Polskiego Przemysłu Fonograficznego – Fryderyki ’96, Fryderyki ’97. Kompozytor ten stworzył również muzykę do spektakli teatralnych oraz baletowych. Był jednym z pionierów w kraju i Europie Środkowej, który podążał śladami Jeana Michela Jarre’a, organizując olbrzymie koncerty plenerowe z muzyką i światłem w Szczecinie (1993) i w Krakowie (1994). Za swoje osiągnięcia został odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

O godzinie 12:00 swoją gwiazdę odsłoni Włodzimierz Korcz – polski kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent, twórca takich przebojów jak: „Gdzie ci mężczyźni”, „Jaka róża, taki cierń”, „Jeszcze się tam żagiel bieli” czy „Nie chcę więcej”. Korcz jest twórcą utworów w stylu poezji śpiewanej i muzyki dziecięcej, komponuje również muzykę teatralną i filmową. Tworzy duet artystyczny z Alicją Majewską, z którą podróżuje po krajach całej Europy i świata. W roku 2015 został odznaczony srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

O godzinie 12:30 na Rynku w Opolu zjawi się Muniek Staszczyk, długoletni lider zespołu T.love. W styczniu 1982 założył on zespół Teenage Love Alternative, który po czterech latach przemienił nazwę na T.Love. Ponadto, Staszczyk jest członkiem zespołu Paul Pavique Movement, założycielem kapeli Szwagierkolaska, z którą wydał dwa albumy studyjne: Luksus (1995) i Kicha (1999). Są to płyty zawierające głównie piosenki Stanisława Grzesiuka w nowych aranżacjach. W roku 2010 wydał pierwszy solowy album pt. Muniek, a następnie Tata (2013) i Syn miasta (2019). Jest laureatem wielu Fryderyków oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystość zamknie Kuba Badach – polski wokalista, kompozytor, aranżer, producent i dziennikarz muzyczny. Od 1995 roku pełni rolę wokalisty zespołu Poluzjanci, a od 1999 – zespołu The Globetrotters. Oprócz tego prowadzi solową działalność artystyczną. Dwukrotnie otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Za sprzedaż solowych albumów uzyskał dwie złote płyty. Od roku 2003 współpracował z wieloma artystami polskiej sceny rozrywkowej, takimi jak Kayah, Robert Janson, Ania Szarmach, Dorota Miśkiewicz, Carrantuohill czy Grzegorz Kapołka. Nagrywał również ścieżki dźwiękowe do filmów, w tym do Ławeczki Macieja Żaka i polskiej wersji językowej filmu animowanego Droga do El Dorado.

Uroczystości odsłonięcia gwiazd uświetni Chór Politechniki Opolskiej pod dyrekcją Ludmiły Wocial, który przygotował dla każdego z artystów specjalne aranżacje ich najpopularniejszych utworów.

Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki jest tworzona od 2004 roku i do chwili obecnej zgromadziła niemalże 100 gwiazd z brązu.