Tragedia na autostradzie A4 w Opolu: Zginął kierowca lawety. Pierwsze ustalenia śledczych

Tragedia na autostradzie A4 w Opolu: Zginął kierowca lawety. Pierwsze ustalenia śledczych

Tragiczne wydarzenie miało miejsce na odcinku autostrady A4 znajdującym się w rejonie Opola. W wyniku zderzenia ciężarówki z lawetą, które miało miejsce między węzłami Opole Południe a Opole Zachód, blisko miejscowości Ochodze, doszło do ofiary śmiertelnej. Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego został wysłany na miejsce zdarzenia. Ruch w stronę Wrocławia został zablokowany.

Wypadku doszło tuż przed godziną 13:00 i wszystkie służby ratownicze zostały szybko skierowane na miejsce zdarzenia. Przypomnijmy, że ten sam odcinek autostrady był wcześniej miejscem innego wypadku – dostawczego busa, który uderzył w ciężarówkę na wysokości MOP-u Prószków, raniąc dwie osoby.

Co udało się ustalić śledczym ?

Na drodze krajowej nr 45, przed Opolem, pojawiły się zatory spowodowane wypadkiem na autostradzie. Korki są już widoczne na wysokości Winowa. Policja wprowadziła objazd – od węzła Opole Południe zjeżdżamy z A4, kierując się DK45 do Zimnic Małych, skąd skręcamy w lewo w kierunku Prószkowa. Następnie, ruszamy trasą DW429 do obwodnicy Niemodlina, gdzie znaki pokierują nas z powrotem na autostradę, w stronę węzła Opole Zachód.

Autolaweta i pojazdy, które utknęły pomiędzy miejscem zdarzenia a węzłem Opole Południe, będą mogły opuścić autostradę przez MOP Prószków. Po zjechaniu na DW414 dojadą do Prószkowa, a następnie przez DW429 wrócą na autostradę A4 koło Niemodlina.

Ze względu na śmiertelny wypadek i zamknięcie jezdni w kierunku Wrocławia na autostradzie A4 między węzłami Opole Południe a Opole Zachód, na drodze utworzyły się duże korki. Zaczynają one już na wysokości Krapkowic i Gogolina. Trasa objazdu od węzła Opole Południe do Zimnic Małych przez DK45 oraz boczne ulice dojazdowe są również zakorkowane. W Strzelcach Opolskich stoją kierowcy, którzy zjechali z A4 na węźle Strzelce Opolskie, zarówno na DK88, jak i na ulicach Toszeckiej oraz Krakowskiej. Korki występują również w Opolu – w Wójtowej Wsi i Szczepanowicach, a także na ulicach Krapkowickiej, Wróblewskiego i Wojska Polskiego, jak również na całym odcinku obwodnicy północnej.

Pod nadzorem prokuratora opolska policja próbuje ustalić okoliczności tragedii, która miała miejsce na autostradzie A4. Przed godziną 13:00, na 229 km autostrady w stronę Wrocławia, między węzłami Opole Południe a Opole Zachód, doszło do zderzenia lawety z ciężarówką. Śmierć poniósł kierowca lawety.

– Jak wynika ze wstępnych ustaleń policji pracującej na miejscu zdarzenia, 50-letni kierowca lawety uderzył w tył poprzedzającego go pojazdu ciężarowego, prawdopodobnie nie dostosowując prędkości do warunków na drodze. Siła uderzenia spowodowała, że ciężarówka uderzyła w kolejny pojazd ciężarowy. Niestety w wyniku tego zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierowca lawety – informuje mł. aspirant Ewelina Karpińska z zespołu prasowego KWP w Opolu.

Około godziny 19:30 Opolska policja przekazała informacje, że sprawcą, a jednocześnie ofiarą śmiertelną wypadku, był kierujący lawetą marki Iveco, który uderzył w ciężarówkę prowadzoną przez 59-letniego mężczyznę. W wyniku tego zdarzenia, ciężarówka uderzyła w kolejny pojazd ciężarowy prowadzony przez 44-latka. Obaj kierowcy byli trzeźwi.