Trzech Czechów zatrzymanych za serię kradzieży paliwa na terenie powiatu prudnickiego

Trzech Czechów zatrzymanych za serię kradzieży paliwa na terenie powiatu prudnickiego

W wyniku działania prudnickiej policji, udaremniono serię kradzieży paliwa, do której dochodziło na terenie powiatu prudnickiego. Przestępcami okazały się trzy osoby pochodzące z Czech. Wśród zatrzymanych znalazł się mechanik samochodowy, który wykorzystywał do przestępstw pojazdy swoich klientów. Po uzupełnieniu paliwa w baku, sprawcy uciekali w kierunku granicy. Gdy funkcjonariusze przechwycili jeden z pojazdów używanych do kradzieży, wszyscy trzej podejrzani zgłosili się w komendzie w Prudniku. Teraz będą musieli odpowiedzieć za używanie niewłaściwych tablic rejestracyjnych oraz kradzież paliwa – przestępstwo za które grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Od lutego do maja bieżącego roku, policjanci z Prudnika wielokrotnie otrzymywali zgłoszenia dotyczące kradzieży paliwa z lokalnych stacji benzynowych. Jak ustalili śledczy, metoda działania sprawców była niezmienna – używali oni wcześniej skradzionych polskich tablic rejestracyjnych i po zatankowaniu uciekali, nie płacąc za paliwo.

Analiza danych zgromadzonych przez służby śledcze pozwoliła na wykrycie pewnej regularności – mężczyźni zawsze uciekali trasami prowadzącymi do przejścia granicznego z Czechami. Choć na nagraniach monitoringu pojawiali się ci sami ludzie, używali oni różnych pojazdów, co stanowiło dla policjantów zagadkę.

Śledztwo doprowadziło w końcu do identyfikacji sprawców. Okazało się, że byli to trzej obywatele Czech w wieku 20 i 22 lat. Najstarszy z nich pracował jako mechanik samochodowy, co pozwalało mu na wykorzystanie samochodów klientów do kradzieży paliwa. Po zabezpieczeniu jednego z tych aut przez policję i zgłoszeniu braku pojazdu przez właściciela z Czech, wszyscy trzej sprawcy sami zgłosili się na prudnicką komendę. Teraz czeka ich postępowanie sądowe, które może skończyć się dla nich 5-letnim wyrokiem więzienia.