Z nowym życiem londyńska budka telefoniczna w Opolu

Z nowym życiem londyńska budka telefoniczna w Opolu

Coś koło ćwierćwiecza temu, przy pubie John Bull Pub, który przez długie lata był zlokalizowany w opolskim Ratuszu, pojawiła się charakterystyczna londyńska budka telefoniczna. Choć pub ten dawno już zniknął z rynku miejskiego, budka przetrwała i stała się jednym z rozpoznawalnych symboli tego miejsca.

Przez lata, w dobie rozwoju technologicznego, budka przestała pełnić swoją pierwotną funkcję usługową. Pomimo tego, opolanie tak bardzo polubili ten element miejskiego krajobrazu, że nie było mowy o jej usunięciu. Dlatego władze miasta podjęły decyzję o adaptacji budki na nowe potrzeby, zgodnie z ideą „zero waste”. Efektem tego działania jest unikalny klomb – wewnątrz budki zamontowano stalowe stojaki w formie donic na trzech różnych wysokościach. Każda z nich jest nasadzona różnymi roślinami – od sezonowych po te, które są zdolne przetrwać przez cały rok. Za aranżację roślin odpowiada Monika Bębenek, właścicielka Kwiaciarni „Zielona Gęś” oraz Szkoły Florystyczną „Kwitnące Horyzonty”. Dodatkowym elementem dodającym charakteru jest specjalny szyld „Zielono mi”, nawiązujący do słów popularnej piosenki.

– Dzięki realizacji projektu nasza miejska ikona – londyńska budka telefoniczna – zyskuje jeszcze większą atrakcyjność. Chcielibyśmy, aby stała się miejscem, przy którym mieszkańcy i turyści chętnie robiliby sobie pamiątkowe zdjęcia z Opola. Jest to również nasz sposób na promowanie idei gospodarki cyrkularnej i wtórnego wykorzystania odpadów – wyjaśnia Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji.