Zabytkowe samochody zaparkowały w Opolu

Zabytkowe samochody zaparkowały w Opolu

Zabytkowe samochody na rynku w Opolu

Zabytkowe samochody mogły zaskoczyć opolan, przechadzających się po rynku. Zatrzymały się tam one ze względu na rajd, który rozpoczął się na Dolnym Śląsku i zmierza do Zamościa. Pojazdy odwiedzą po drodze trasę UNESCO.

Zabytkowe samochody pojawiły się w Opolu

Zabytkowe samochody pojawiły na opolskim rynku w ramach wydarzenia „Tylko dla zuchwałych”. Był to pokazowy rajd, którego celem była prezentacja zabytkowych samochodów osobowych. Wśród nich pojawiły się takie skarby jak warszawa, syrena bosto a także zabytkowe modele forda, opla i mercedesa. Opole to jednak tylko jeden z przystanków całego rajdu, a w zasadzie jednego etapu. Etap ten rozpoczął się 25 lipca w Jaworze (woj. dolnośląskie), a swoje uwieńczenie będzie miał 31 lipca w Zamościu.

Samochody nie są jedynymi zabytkami, na które zwracają uwagę organizatorzy wydarzenia. Trasę rajdu tak przemyślano, aby kierowcy mijali najważniejsze obiekty, znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nie ma się wiec co dziwić, że miejscem docelowym jest Zamość. Tam całe stare miasto miasto jest zabytkiem. Przystanek w Opolu miał miejsce wczoraj (26.07.2021 r.), a do pokonania pozostało jeszcze 1000 kilometrów. Samochody miały pokonać między innymi Tarnowskie Góry.

„Tylko dla zuchwałych”

„Tylko dla zuchwałych” jest wydarzeniem, które zorganizowało Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji. Organizatorzy zaprosili wszystkich posiadaczy zabytkowych samochodów, aby wzięli udział w rajdzie. Chodziło o przejechanie ok. 1000 kilometrów z Jawora na Dolnym Śląsku aż do starego miasta w Zamościu. Na ich oficjalnym profilu facebookowym czytamy, że trasa przewiduje 7 etapów oraz piękne widoki, gwarantowane przez szlak UNESCO.

Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji jest grupą, zajmującą się szeroko rozumianą motoryzacją. Zrzesza ono fanów wszystkich pojazdów silnikowych, również motocykli i samochodów sportowych. Co jakiś czas zajmuje się też organizowaniem wydarzeń, które zyskują duże zainteresowanie dzięki licznym współpracom i patronatom.

Trasa UNESCO

Czym jest trasa UNESCO? Na całym świecie znajdują się trasy turystyczne, które pozwalają na zwiedzenie po drodze zabytków, znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa Unesco. Polska może pochwalić się Małopolską Trasą Unesco, na której znajduje się 14 różnych obiektów. Jest to między innymi kopalnia soli w Wieliczce czy Kalwaria Zebrzydowska. Przez tę trasę przejeżdżać właśnie będą uczestnicy rajdu „Tylko dla zuchwałych”.

UNESCO jest organizacją podlegającą ONZ, a jej zadaniem jest pielęgnowanie współpracy międzynarodowej w zakresie sztuki, nauki i kultury. Prowadzi ona swoją własną listę zabytków, a znalezienie się na niej oznacza wysoki prestiż dla danego obiektu. Na liście tej znajduje się również wiele zabytków w Polsce, a koordynacją zajmuje się tutaj Polski Komitet ds Unesco.