Zaskakujące rezultaty kontroli busów w Opolu: ponad połowa przekroczyła dopuszczalną wagę

Zaskakujące rezultaty kontroli busów w Opolu: ponad połowa przekroczyła dopuszczalną wagę

Podczas niedawnej akcji kontrolnej przeprowadzonej przez Inspekcję Transportu Drogowego (WITD) w Opolu, wyniki przekroczyły oczekiwania inspektorów. W ramach tej akcji, która koncentrowała się na sprawdzeniu, czy pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony przestrzegają normy, skontrolowano 33 busy. Zaskakująco, aż 20 z nich, co stanowi ponad 60% skontrolowanych pojazdów, przekroczyło dozwoloną wagę.

Najbardziej zaskakujące jest to, że jeden z busów osiągnął wagę wynoszącą aż 5,8 tony, znacznie przekraczając dopuszczalny limit. Kierowcy tych przeładowanych pojazdów nie uniknęli kary – zostali obłożeni mandatami karnymi o łącznej wartości 18 200 złotych. Dodatkowo, do momentu przeniesienia nadmiaru towarów na inne pojazdy, zakazano im dalszej jazdy.

Nie tylko przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej było problemem podczas tej kontroli. Inspektorzy natrafili również na inne nieprawidłowości. Między innymi stwierdzono nieszczelności powodujące wycieki płynów eksploatacyjnych oraz niezgodności pomiędzy danymi zawartymi w dowodach rejestracyjnych a rzeczywistym stanem pojazdów. Z tego powodu, inspektorzy byli zmuszeni zatrzymać dwa dowody rejestracyjne.