Burza z gradem przechodzi przez Opole, powodując szereg problemów

Burza z gradem przechodzi przez Opole, powodując szereg problemów

Opole doświadczyło silnej burzy z gradem, która przeszła nad miastem około godziny 19:00. Grad, mający wielkość orzecha laskowego, zmusił kierowców do zatrzymania pojazdów na ulicach. Niektórzy poszukiwali nawet schronienia pod drzewami i wiaduktami w obawie przed niszczącym gradem. W odpowiedzi na sytuację, straż pożarna rozpoczęła pierwsze interwencje.

Powiecie kluczborskim również nie oszczędziły burze, które pojawiły się tuż po godzinie 16:00. Silny wiatr doprowadził do przewrócenia drzewa na drogę krajową nr 45 pomiędzy Lasowicami Wielkimi a Lasowicami Małymi. W Gronowicach natomiast, potężny wiatr uszkodził dach hali produkcyjnej, zrywając blachodachówki i uszkadzając instalację fotowoltaiczną.

W miejscowości Tuły drzewo upadło na tory kolejowe na trasie Opole – Kluczbork, a w Wąsicach nad jezdnią zawisła uszkodzona gałąź. Incydenty związane z upadającymi konarami drzew miały miejsce także w powiecie namysłowskim, w miejscowościach Pokój i Dąbrówka Dolna.

Ulewny deszcz ponownie zapadł pod wiaduktem na ulicy Wojska Polskiego w Opolu. Policja skierowała kierowców na objazdy, a autobusy MZK Opole musiały zmienić swoje trasy i teraz korzystają z ulicy Prószkowskiej.

Komunikacja miejska jest utrudniona ze względu na obfite opady deszczu i gradu. Autobusy kursują z opóźnieniami, niektóre zostały nawet uwięzione na trasach. Efektem są objazdy dla linii autobusowych jadących do Szczepanowic, Wójtowej Wsi i Górek, które omijają ulicę Wojska Polskiego przez ulice Koszyka, Prószkowską, Biasa aby wrócić na swoje pierwotne trasy. Utrudnienia występują również w pobliżu alei Przyjaźni, skrzyżowania ulic Korfantego i Piastowskiej oraz przy sklepie Dino na ulicy Prószkowskiej.

Strażacy otrzymali 54 zgłoszenia dotyczące usuwania skutków intensywnych burz w regionie. Najwięcej interwencji miało miejsce w Opolu – 33 oraz powiecie kluczborskim – 17.