Inspektorzy ITD z Kędzierzyna-Koźla zatrzymali do kontroli przeciążony pojazd w Reńskiej Wsi

Inspektorzy ITD z Kędzierzyna-Koźla zatrzymali do kontroli przeciążony pojazd w Reńskiej Wsi

6 marca 2024 roku, inspektorzy transportu drogowego z oddziału kędzierzyńsko-kozielskiego działającego pod egidą opolskiej inspekcji, dokonali kontroli samochodu w miejscowości Reńska Wieś. Już na pierwszy rzut oka, pojazd ten budził pewne wątpliwości.

Po przeprowadzeniu szczegółowej kontroli, początkowe zastrzeżenia okazały się słuszne. Samochód, który miał dopuszczalną masę całkowitą wynoszącą 3500 kg i był zdolny do przewożenia ładunków o maksymalnej masie 413 kg, jak wykazało ważenie, osiągał wagę 7800 kg. To oznacza, że dopuszczalna ładowność została przekroczona aż dziesięciokrotnie.

Kierowca tego nadmiernie obciążonego pojazdu został ukarany mandatem w kwocie 3000 złotych. Dodatkowo, dowód rejestracyjny został mu odebrany z powodu stwierdzonych uszkodzeń konstrukcji mocowania plandeki. Inspektorzy wydali również zakaz kontynuacji jazdy do momentu, kiedy pojazd zostanie doprowadzony do stanu zgodnego z obowiązującymi przepisami.

Mimo że przekroczenie dopuszczalnej masy ładunku jest problemem często ignorowanym przez przewoźników, ma on poważne konsekwencje. W dążeniu do obniżenia kosztów, łamane są przepisy, co skutkuje koniecznością ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny.