Koncert z okazji rocznicy wybuchu powstania warszawskiego

Koncert z okazji rocznicy wybuchu powstania warszawskiego

Koncert odbędzie się w Sali Kameralnej Narodowego Centrum Piosenki w Opolu. Godzina rozpoczęcia koncertu to oczywiście 17.00 czyli słynna godzina W. Kto nie może uczestniczyć osobiście, będzie mógł obejrzeć transmisję w serwisie YouTube na kanale IPNtv.

Na koncert zaprasza Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytucji Pamięci Narodowej a także Nyski Dom Kultury. Organizatorzy zapowiadają, że podczas wydarzenia będzie można usłyszeć takie słynne wojskowe piosenki jak „Warszawo ma”, Warszawskie dzieci” czy „Pałacyk Michała”.

Koncert jako sposób upamiętnienia rocznicy

Organizowanie koncertu to jeden z popularnych sposobów uczczenia rocznicy. Dotyczy to nie tylko dnia 1 sierpnia, ale wielu innych ważnych dat. W końcu sztuka od zawsze towarzyszyła człowiekowi w jego ważnych wydarzeniach.

Koncerty patriotyczne pozwalają także wzruszyć się sprawami, które mogą się wydawać już nieistotne lub nie warto rozważania. Muzyka pobudza w nas uczucie wszelkiego rodzaju. Nawet takie, o których nie wiedzieliśmy, że je mamy.

Opole pamięta

Opole pamięta to niezwykłe wydarzenie z naszej historii. Niezwykłe, ponieważ było ono dowodem wielkiego bohaterstwa, ale jednocześnie wielką tragedią. Nie wszystko w powstaniu przebiegło tak jak powinno. Do dziś historycy spierają się o to, kto zawinił i czy powstańcy powinni w ogóle walczyć zbrojnie.

Bez względu na to, jak oceniamy samo powstanie, w upamiętnieniu dnia 1 sierpnia chodzi o co innego. O to, aby uczcić pamięć tych, którzy w ten dzień starali się wyswobodzić warszawę z rąk okupanta.

Rocznica ta jest ważna dla Polaków z każdego regionu. W większości miast o „godzinie W” słychać miejską syrenę lub dzwony.