Ostrzeżenie meteorologiczne dla województwa opolskiego – silny wiatr nadciąga!

Ostrzeżenie meteorologiczne dla województwa opolskiego – silny wiatr nadciąga!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej z siedzibą we Wrocławiu wystosował pierwszostopniowe ostrzeżenie meteorologiczne dla województwa opolskiego. Powód? Spodziewane są intensywne podmuchy wiatru, zwłaszcza na terenie powiatu Opole, które mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. To ważne ostrzeżenie zostało wydane 26 stycznia 2024 roku, a jego ważność utrzymuje się od godziny 21:00 tego samego dnia do godziny 12:00 następnego dnia.

Według prognoz specjalistów z Instytutu, średnia prędkość wiatru może wynosić od 25 km/h do 40 km/h, jednak niektóre porywy mogą osiągnąć aż 75 km/h. Przewiduje się, że wiatr będzie nadchodził z kierunku zachodniego oraz północno-zachodniego.

Niebezpieczne warunki atmosferyczne wynikające z silnego wiatru, o których mówi ostrzeżenie pierwszego stopnia, mogą przede wszystkim utrudniać działania prowadzone na otwartym powietrzu. Mogą również generować problemy w ruchu drogowym, wpływając negatywnie na bezpieczeństwo korzystających z niego osób.

Od mieszkańców terenu powiatu Opole żąda się zachowania szczególnej ostrożności oraz śledzenia bieżących informacji o pogodzie. W przypadku konieczności opuszczenia pomieszczeń, powinni oni pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przedmiotów znajdujących się na zewnątrz budynków, które mogą zostać porwane przez silny wiatr.

Wskazane jest również regularne sprawdzanie lokalnych wiadomości, komunikatów służb ratowniczych oraz kolejnych prognoz pogody. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie bieżącej świadomości ewentualnych zmian w sytuacji atmosferycznej.