Strzelce Opolskie nawiedzone przez ulewne burze: mieszkańcy Poręby i Leśnicy stawiają czoła zalaniom

Strzelce Opolskie nawiedzone przez ulewne burze: mieszkańcy Poręby i Leśnicy stawiają czoła zalaniom

W ostatnią środę, 13 września, powiat strzelecki został zaatakowany przez potężne burze i opady deszczu. Najintensywniej zjawiska te dały się we znaki mieszkańcom Poręby oraz Leśnicy. W tych miejscowościach strażacy mieli szczególnie dużo pracy, zwłaszcza w Leśnicy, gdzie dwie posesje zostały zalane. Lokalni mieszkańcy podkreślają, że walczą z tym problemem od wielu lat, jednak ich próby skierowania sprawy do urzędu miasta i starostwa nie przyniosły dotychczas żadnych rezultatów.

„Często mamy tak, że podczas intensywnych opadów deszczu nasza miejscowość zostaje zalana razem z Porębą. Jednak to, co miało miejsce ostatnio, przekroczyło wszystko – była to prawdziwa katastrofa. W moim życiu nie pamiętam już tak wysokiego stanu wody. To było przerażające – woda dostała się do jednego z samochodów i do piwnicy. Kiedy budowali rondo tutaj, składaliśmy liczne petycje do burmistrza i starostwa o zwiększenie ilości studzienek, ponieważ cała ta woda zalewa nas z pól” – relacjonują zaniepokojeni mieszkańcy.

„Przeanalizowałem nagrania z monitoringu gminnego, aby zobaczyć, jak wyglądała sytuacja na rondzie w Leśnicy” – opowiada Łukasz Jastrzembski, burmistrz Leśnicy. „W ciągu zaledwie 15 minut z pól spłynęła niewyobrażalna ilość wody. Początkowo studzienki przy rondzie dawały radę i pochłaniały nadmiar wody, ale po pewnym czasie ich zdolności okazały się niewystarczające i woda zaczęła się przelewać na drugą stronę ronda, zalewając dwie posesje”

Burmistrz podkreślił także istotne zagadnienie – mimo rozbudowywanej infrastruktury kanalizacyjnej, zawsze może wystąpić taka ulewa, której system nie będzie w stanie sprostać.

Z troską patrząc na niebo, mieszkańcy obawiają się powtórki tej sytuacji przy kolejnych intensywnych opadach deszczu. Boją się, że ponownie będą musieli liczyć tylko na pomoc strażaków i poradzić sobie samodzielnie.