Transformacja placu dworcowego w Opolu: Przybierają kształt zielone przestrzenie, czeka na remont lokomotywa

Transformacja placu dworcowego w Opolu: Przybierają kształt zielone przestrzenie, czeka na remont lokomotywa

Opole niebawem ma zyskać nową, zieloną przestrzeń w obrębie miasta. Inwestycja polega na przebudowie placu znajdującego się przed dworcem PKP, który po tym procesie stanie się jednym z atrakcyjnych miejsc dla przyjeżdżających do miasta gości. Należy pamiętać, że w poniedziałek 6 listopada drogowcy planują asfaltować nowo budowany zakręt w prawo na placu, co spowoduje ruch wahadłowy. Robotnicy już teraz zajmują się układaniem trawy na klombach, które powstały na terenie poddawanym rewitalizacji.

Do końca roku umówiona jest data zakończenia prac nad placem przed dworcem PKP w Opolu. Właśnie obecnie pracownicy zaangażowani są w układanie trawy na klombach, które powstały jako część odnowionego obszaru. Po tych czynnościach rozpocznie się nasadzanie roślin – krzewów, drzew i kwiatów.

„Zgodnie z planem przebudowy placu dworcowego, nasadzimy 45 drzew o obwodzie pnia między 58 a 60 cm oraz dodatkowo 8 drzew o obwodzie pnia od 25 do 30 cm” – wyjaśnia Adam Leszczyński, rzecznik prasowy prezydenta Opola. Zostaną posadzone platany klonolistne, glediczje trójcierniowe, rozplenice japońskie oraz ponad 170 egzemplarzy roślin cebulowych, takich jak czosnek olbrzymi.

W ramach inwestycji planowane są również montaże ławek, placu zabaw, pergoli i koszy na śmieci. „Dzięki tej przemianie, Opole otrzyma kolejny zielony zakątek. Jest to miejsce, które goście zobaczą zaraz po opuszczeniu dworca PKP lub centrum przesiadkowego” – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. Przebudowa placu przed głównym dworcem w Opolu, prowadzona przez firmę BEST OPEBEL, wynosi prawie 12,5 mln złotych.

Miasto planuje także renowację parowej lokomotywy, którą w marcu 2023 roku przeniesiono z małego parku między dworcem a głównym urzędem pocztowym na plac poddawany przebudowie. Lokomotywa będzie czyszczona i malowana na nowo.

Na przyległym odcinku ulicy 1 Maja firma BEST OPEBEL buduje skręt w prawo pomiędzy skrzyżowaniami z Korfantego i Krakowską a Kołłątaja i Armii Krajowej, co ma na celu zmniejszenie korków w tym miejscu.