Zakończenie śledztwa w sprawie Mateusza L. oskarżonego o wyłudzenia przez internet

Zakończenie śledztwa w sprawie Mateusza L. oskarżonego o wyłudzenia przez internet

Na przełomie ostatniego roku, Prokuratura Rejonowa w Kluczborku zdecydowała o przekazaniu do sądu aktu oskarżenia skierowanego przeciwko Mateuszowi L. Mężczyzna ten podejrzany jest o realizację aż 54 oszustw za pośrednictwem sieci internetowej.

Na podstawie zgromadzonych przez prokuraturę dowodów, ustalono, że mieszkaniec miasta Brzeg na portalu Market Place, korzystając z profilu społecznościowego zakładanego na nieistniejące osoby takie jak „Franciszek Pawlak”, wykorzystywał swoją pozycję do publikowania ofert sprzedaży. Oferty te dotyczyły sprzętu elektronicznego (konsoli do gier, smartfonów) i urządzeń gospodarstwa domowego (ekspresów do kawy, robotów sprzątających), które oferowane były w bardzo atrakcyjnych cenach. Mateusz L. nie miał jednak tych produktów. W swoich ofertach wykorzystywał zdjęcia pobrane z internetu. Po udanej transakcji, oczekiwał płatności poprzez kod BLIK wygenerowany przez pokrzywdzonego, a następnie wypłacał pieniądze z bankomatów za pomocą tego kodu. Po otrzymaniu płatności, kontakt z domniemanym sprzedawcą był natychmiast przerywany i osoby pokrzywdzone nie otrzymywały zakupionego towaru.

Za pomocą tej metody, w okresie od marca do lipca 2023 roku, Mateusz L. oszukał łącznie 54 osób z różnych regionów Polski. Udało mu się w ten sposób wyłudzić prawie 30 tysięcy złotych.

Mateusza L. zatrzymano 4 lipca 2023 roku. Początkowo przyznał się do zarzuconych mu czynów podczas przesłuchania w charakterze podejrzanego. Jednak, kiedy liczba zarzutów wzrosła do kilkudziesięciu w dalszej części postępowania przygotowawczego, Mateusz L. zaprzeczył swojej winy i odmówił składania dalszych wyjaśnień.

Mateusz L. musi teraz zmierzyć się z konsekwencjami swoich działań, za które grozi mu kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

Sprawa Mateusza L. zostanie rozstrzygnięta przez Sąd Rejonowy w Kluczborku.